Nädal 3 (18.02 - 23.02)

Rahvusringhääling - suunanäitaja või järelkäija?

ERR on ainus meedia väljaanne Eestis, mida reguleerib (üsna rangelt) seadus - Eesti Rahvusringhäälingu seadus. Ent vaatamata sellele õigusaktile on kaasa tuldud Eesti online meediamaastikul peamiselt domineerivate Delfi.ee ja Postimees.ee portaalidega. ERR on riigile kuuluv avalik-õiguslik juriidiline isik, mille alla kuuluvad kõigile teada-tuntud telekanalid ETV, ETV2 ja ETV+, samuti raadiojaamad Vikerraadio, Raadio 2 jt. Ent vähemalt mulle isiklikult tundub, et suur areng online ajakirjanduses on tehtud just viimastel aastatel: portaalise ERR.ee on leitavad kõikvõimalikud suuremad žanrid: "Eesti", "Arvamus", "Valimised" (praegu väga aktuaalne), "Kultuur", "Sport" jne jne. Samasugust kategooriatesse lahterdamist näeme me nii Delfis kui Postimehes. Ka ohtuleht.ee's.

Samuti on ERR suutnud teha arvestatava jälgijaskonnaga asjakohased FB portaalid, kus toodetakse "nupukesi", mis lingivad ERR portaalis produtseeritud uudistele.  Ent siinkohal, tuleb tunnistada, on veel arenguruumi: kui Delfit jälgib Facebookis 152 000 inimest, siis ERR uudised 25 000 , ERR Sport'i 12 000 inimest. Kõrvutatuna veel Postimehe FB lehekülg: 167 000 jälgijat.

Miks tõin välja just ERRi? Sest selle puhul on tegemist (või vähemalt teoorias peaks olema) neutraalse ja mitte-kallutatud meediaväljaandega. Nii Postimees, Ekspress Grupp (sh Delfi) ja Õhtuleht on erakapitalil põhinevad meedia väljaanded ning keeruline on aduda, millal läheb neutraalsus üle omaniku suunistest lähtuvaks kallutatud meediaks. 

Ristsõnad - ajutegevust arendav ajaviide

Midagi pole öelda, ristsõnad on olnud ja tundub, et ka jäävad, paberkujul väljaandeks. Ilmselt on tegu nišiettevõtmisega, mis teatud asjaarmastajatele väga korda läheb. Ja mis seal salata: nii palju kui mul endal on tulnud elus ristsõnu lahendada (peamiselt siis ajaviite eesmärgil), on kõik olnud paberkujul - jõuad raskema kohani, võtad ÕS-i (ka paberkujul!) lahti või guugeldad internetist ja läheb lahendamine jälle edasi. Ei kujuta hästi ette, et ristsõnad koliksid veebi või sotsiaalmeediasse.

Kooli ruudud, Super Kuma, Onu Uno VR - need on eraldiseisvad ristsõnad Kuma kirjastuse all. Kõigis suureamtes päevalehtedes (Postimees, Õhtuleht, Päevaleht) on ka igal päeval üks ristsõna, mida lahendada. Reegline on ka auhinnad välja pandud. Kas ristsõnu just auhindade saamise eesmärgil lahendatakse? Vaevalt, pigem ikka meelelahutuseks, ajaviiteks ja ajutreeninguks.

Tõsi, tuleb siinkohal tunnistada, et üht-koma teist leiame siiski ka internetiavarustest: Nuti Ristsõnad (veebis ristsonad.ee) ja Õhtulehe online ristsõnad ristsona.ohtuleht.ee, ent kuigi populaarsed need ilmselt ei ole.



Kommentaarid

Populaarsed postitused sellest blogist

Nädal 10 (07.04 - 14.04)

Nädal 7 (17.03 - 24.03)

Nädal 15 (12.05 - 19.05)