Nädal 2 (10.02 - 17.02)

Vajadus suhtlemise järgi kui üks arvutivõrkude tekkepõhjuseid. 


Esimene e-mail saadeti 1971. aastal, kui tekkisid modemid. Võiksime endilt küsida, miks oli vaja sedasorti asjandust üldse? Miks peaks arvuteid omavahel ühendama või e-maile saatma? Vaatame natuke ajas rohkem tagasi: nii nagu umbes-täpselt sajand varasemalt oli Alexander Graham Bell teinud teene inimkonnale telefoni väljamõtlemisega, oli ka e-mailindusega. Oli ju toona elementaarne soov teateid ja infot vahetada mitte postituvi teel, vaid kordades kiiremini. Traatide kaudu. Sama lugu on olnud e-mailiga: info liigub väga kiirelt ning jääb märk maha nii saatjale kui saajale. 

Lendavatest autodest on räägitud kümme-kakskümmend-kolmkümmend aastat. Et varsti ei olegi enam teid ja teedeehitust tarvis, saame punktist A punkti B õhu kaudu. Praktika on aga olnud pea vastupidine: autostumine on toimunud pea sajandi jooksul ning praeguse seisuga ei paista sellel lõppu. Lendavaid autosid me ka ei näe. Leian, et täpselt sama lugu on e-mailindusega: 50. juubelit tähistanud "asjandus" on kanda kinnitanud IT-maailmas ning raske on näha selle üsna lihtsa, kuid toimiva, infovahetuse süsteemi kadumist lähimatel kümnenditel.

Moduleerimise ja demoduleerimise sünd ja surm

Mäletan väga selgelt aastat 1999: personaalarvuteid ei olnud veel teps mitte igas peres, meil igatahes mitte. Olin ühel ilusal kevadpäeval sugulasel külas ning jutuks tuli Internet. Selgus, et ka Internetti oli võimalik sugulase juures kasutada. Ent esimene mõte, mis peas vasardus, oli et kui arvuti peab saama teiste arvutitega ühendust, siis kuidas see toimub? Kas mingid eraldi traadid? Mööda elektrikaablit? Õhu kaudu? Ei, asi väga lihtne: mööda telefoni sidekaablit. Ja oh üllatust: samaaegselt ei saagi telefoni kasutada, kui keegi internetis on!

Dial-up modemit hakati laiaotstarbeliselt kasutama küll 1992. aastal, kuid selle eellugu on pikem. 1979. aastal lõid Duke'i ülikooli lõpetanud Tom Truscott ja Jim Ellis dial-up Interneti juurdepääsu varase eelkäija nimega USENET. Viimane oli siis UNIX-põhine süsteem, mis kasutas dial-up modemeid andmete edastamiseks. 1990ndatel sai selle kasutamine tõelise hoo sisse. 

Miks see tehnoloogia 2000ndatel siiski välja suri? Põhjus peitub ilmselt kiiruses. Oli ju tüüpilise dial-up modemi kiirus 56,6 kbps, kuid veebi arenedes (ning üleüldise bandwidth'i vajaduse suurenedes) tekkis vajadus kiiremate ja lauatelefonist sõltumatute ühendute jaoks. Nii on tänaseks (2018. a Ameerika Ühendriikides läbi viidud uuring) dial-up modemi kasutus langenud 0,3 % peale. 


Lõppu natukese old-but-gold huumorit kah: https://www.youtube.com/watch?v=AgqEIp2YmtE



Kasutatud artiklid:
1) https://en.wikipedia.org/wiki/Email
2) https://en.wikipedia.org/wiki/Telephone
3) https://transportgeography.org/contents/chapter1/what-is-transport-geography/world-vehicle-use-indicators/
4) https://www.guinnessworldrecords.com/news/60at60/2015/8/1971-first-ever-email-392973
5) https://en.wikipedia.org/wiki/Dial-up_Internet_access

Kommentaarid

Populaarsed postitused sellest blogist

Nädal 10 (07.04 - 14.04)

Nädal 7 (17.03 - 24.03)

Nädal 15 (12.05 - 19.05)