Nädal 5 (03.03 - 10.03)

Võimu kuritarvitamisest pisut teise nurga all. Virginia Shea oma raamatus "Netiquette" on ilmselt küll 9. käsu all, s.o. "Ära kuritarvita oma võimu" mõelnud, et sysadmin'id, klassikalises kontoris rohkem õigusi omavad IT-spetsialistid (või ka "IT-spetsialistid", teadlikult jutumärkides) ja kõikvõimalikud jupijumalad ei kuritarvitaks neile antud õigusi. Usun, et see kõik on aktuaalne tänagi, sest serverite ja tööjaamade administreerimine ei tundu kuhugi kaduma ning teemasse on lisandunud erinevate oma arvamust avaldada võimaldavate (näiteks ajalehtede veebiväljaannete kommentaariumid) sisu modereerimine. Siinkirjutaja on küll tugev sõnavabaduse toetaja, ent leian, et viisakus ja lugupidav suhtumine peab säilima mis tahes vormis ja kujul.

Minnes pisut konkreetsemaks: just suuremate päevalehtede kommentaariumid (eelkõige postimees.ee ja delfi.ee kommentaariumid) on tihti kohad, kus eestlane oma mõtteid avaldab. Reeglina on seal võimalus (vähemalt esialgu) teha seda anonüümselt. Jah, meil on näiteid, kus avaliku elu tegelased võtavad ette kommentaatorid "liistule tõmmata", ent alati pole see õnnestunud. Kuid moderaator, kel võimalik kommentaar kustutada, on just täna see, kes võib olla potentsiaalne võimu kuritarvitaja: näiteks juhul, kui ta kommenteerija X arvamusega ei nõustu nt poliitilistel, usulistel, maailmavaatelistel vm põhjustel. Kommentaar on mingil hetkel kustutatud ning kommenteerijal X jääb ainult oletada, miks tema tekst on ära kustutatud. Tulemuseks kallutatud/vildakad arvamused kommentaariumis. Ja midagi pole teha, mingi osa ühiskonna seisukohti need paraku kujundavad.


Austa teiste inimeste aega ja võrguühendust - leian, et just see teine osa lausest on täna oma aktuaalsust kaotamas seetõttu, et kuna andmete maht Internetis on kasvanud eksponentsiaalselt ning Interneti kasutajate kasv on olnud enam-vähem lineaarne (2022. a seisuga kasutab internetti 5,3 miljardit inimest 8 miljardist), peab keskmine inimene tegema nii kui nii mingeid valikuid, milliseid andmeid ta enda jaoks infoks sünteesib, mida loeb, mida mitte. Kõikvõimalikku materjali online'is on lihtsalt NIIIII palju. Ehk et valikuid tuleb teha igaljuhul. Interneti kättesaadavus (5,3 / 8 = 66 %) ei ole küll 100 %, kuid siin tuleb mõista, et arv 5,3 miljardit on imikust raugani. 100 %-ni ei jõua see nii kui nii kunagi. Kasv  (praegu ca 400 miljonit kasutajat aastas juurde) aeglustub tõenäoliselt oluliselt 5-10 a pärast, mil ka Aafrika ja vaesemad Aasia riigid ülejäänutele järele (lähemale) jõuavad. Samuti on ennustatud maailma rahvastiku juurdekasvu aeglustumist. Seetõttu ei ole enam võrguühenduse kättesaadavus sedavõrd aktuaalne.

Isiklik kiiks siinkohal on muidugi alati e-mailide saatmisel vähendada piltide arvu ja kvaliteeti minimaalseni (vm muu materjal mis mahtu suurendab), et ei peaks suurele kollektiivile saatma e-maile a 10 MB tükk. Alati on variant ka materjal drive'i/pilve tõsta ja leida muid viise mahuka andmetüki jagamiseks.






Kasutatud allikad:

https://www.statista.com/statistics/273018/number-of-internet-users-worldwide/

Kommentaarid

Populaarsed postitused sellest blogist

Nädal 10 (07.04 - 14.04)

Nädal 7 (17.03 - 24.03)

Nädal 15 (12.05 - 19.05)