Nädal 10 (07.04 - 14.04)

Hakatuseks pean ütlema, et artikli läbilugemine (ja sellest arusaamine) nõudis omajagu pingutust, sest polnud a) lühemate killast ega b) liialt kergelt mõistetav ning hoomatav.

Ent kui püüaks kuidagi artiklit kokku võtta: Moglen toob välja, et tõenäoliselt (või vähemalt loodetavasti) teeb vaba tarkvara (free software) võidukäigu traditsioonilise autoriõigustega seotud tarkvara üle. Autor nimelt väidab, et traditsiooniline autoriõiguste ja patentide õiguslik raamistik toob endaga kaasa "kunstliku süsteeemi", kus teadmisi käsitleme varana, mida kontrollib ja omab mingi väike klikk inimesi - täpsemalt siis väga mõjuvõimsad isikud või suurkorporatsioonid. Kui nüüd mõtiskleda, et kas see 23-24 aastaga reaalselt nii on läinud, siis paraku on autoril üksjagu õigust: suurkorporatsioonid valitsevad nii tarkvara kui riistvara turge ning väikese käputäie inimeste (loe: suurkorporatsiooni omanike) käes on üsna arvestatav mõjuvõim. 

Vahest ehk oleks siinkohal kohane paralleel tõmmata üleüldise maailma rikkuse jagunemisega (Distribution of Wealth), kus oleme tunnistajaks tõsiasjale, et jämedalt 80 % maailmas olevat rikkust (seda siis eeldusel, et rikkust annab just rahaliselt mõõta :) ) on 20 % inimeste käes. Omakorda 60 % vaesemale osale kuulub vaid ca 5 % maailma rikkusest.



Ent kas saame väita, et suurte gigantide ja mogulite võidukäik on sellega kuidagi pidurit pannud vaba tarkvara levikule? Nagu autor artiklis väidab, siis vaba tarkvara esindab uute teadmiste tootmise ja levitamise mudelit, mis põhineb koostööl, avatud juurdepääsul ja kogukonna juhitud innovatsioonil. Tagatipuks põhineb anarhismil. Seega ei ole minu hinnangul kuidagi mõeldav, et vaba tarkvara väljamõtlemine ära kaoks. Jah, selle maht võib ajas teatud perioodil väheneda. Jah, see võib teatud mõttes "põranda alla" kolida, ent paralleele insenerimaailmast tuues: andke insenerile *vabadus*, ja te näete, et kõik on võimalik!

Nii nagu tänases maailmamajanduses esineb võnkeid, kuid trendijoon on ikka ülespoole ja "kõrgemale" (justkui sinusoid 0,3x + sin(x) alloleval pildil), on sama lugu ka (vaba) tarkvara tootmisega.




Kasutatud allikad

1) https://thesocietypages.org/graphicsociology/2009/05/27/champagne-glass-distribution-of-wealth/

Kommentaarid

Populaarsed postitused sellest blogist

Nädal 7 (17.03 - 24.03)

Nädal 15 (12.05 - 19.05)